Edukacja i kultura
EDUKACJA I KULTURA
Na terenie powiatu znajdują się unikalne w skali kraju obiekty sakralne /w Kodniu, Leśnej Podlaskiej, Pratulinie, Jabłecznej i Kostomłotach oraz zespoły pałacowe m.in. w Cieleśnicy i Romanowie. W pałacu w Romanowie usytuowane jest Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. W Janowie Podlaskim funkcjonuje słynna na całym świecie stadnina koni czystej krwi arabskiej. Tradycje kulturalne regionu bialskiego sięgają aż do XVII i XVIII wieku. Na Południowym Podlasiu również dzisiaj życie kulturalne zajmuje niezwykle istotne miejsce. Na terenie powiatu bialskiego funkcjonują liczne ludowe zespoły pieśni i tańca. Kultywowane są wielowiekowe tradycje kultury i sztuki ludowej. Ich wyrazem jest doroczna, promująca oryginalny folklor pogranicza kulturowego impreza - Biesiada Nadbużańska. Liczne i silne jest środowisko malarzy i plastyków, reprezentowane między innymi przez uznanego w kraju malarza, pana Macieja Falkiewicza, właściciela Galerii Autorskiej w Janowie Podlaskim. W Romanowie mieści się Muzeum, w którym zgromadzone są przedmioty związane z życiem i twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarza wywodzącego się z ziemi bialskiej.
Usytuowanie powiatu na obszarze nizinnym o umiarkowanym klimacie kontynentalnym, wyróżniającym się czystymi wodami i powietrzem, nie zdegradowanymi lasami i glebami stwarza doskonałe warunki do produkcji zdrowej żywności i rozwoju agroturystyki.
Turystyka w powiecie bialskim koncentruje się głównie, z racji tego, iż obszar powiatu jest typowo rolniczy na turystyce wiejskiej, oraz z uwagi na położenie turystyce przygranicznej i tranzytowej. Działające w powiecie gospodarstwa agroturystyczne skupione są głównie w rejonie nadbużańskim, gdzie wiele miejscowości posiada tradycje letniskowe.
Na najciekawszym przyrodniczo terenie utworzony został Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu”.